Prace nad projektem rozpoczęły się w 2019 r. Dzięki zaangażowaniu włocławskiej społeczności w pracach nad projektem – pracowników Urzędu Miasta we Włocławku, przedstawicieli wielu instytucji i oczywiście, co bardzo ważne, mieszkańców Włocławka, przy wsparciu ekspertów Związku Miast Polskich, udało się uzyskać dofinansowanie w ramach Programu Rozwój Lokalny z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2021, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014–2021 oraz budżetu państwa. W grudniu 2021 r. wpłynęła pierwsza transza z ponad 16 milionowego dofinansowania. I wtedy zaczęła się przygoda z wdrażaniem tak wieloaspektowego i wielowątkowego projektu.
Zależało nam przede wszystkim nam na wzroście aktywności społeczno-gospodarczej, wzroście poczucia tożsamości i więzi z miastem wśród mieszkańców Włocławka, szczególnie młodych, bowiem ich brak powoduje utratę mieszkańców z potencjałem kreatywnym. Wzrost atrakcyjności oferty miasta dla ludzi młodych, wzrost jakości życia mieszkańców i ich zaangażowania w rozwój miasta oraz podniesienie jakości usług samorządu to główne cele projektu wyznaczone w oparciu o wyniki diagnozy i oczekiwań społecznych. Tworzyły go dwa komponenty: Plan Rozwoju Lokalnego – identyfikujący cele i potrzeby rozwojowe miasta oraz Plan Rozwoju Instytucjonalnego – dokument wskazujący kierunki rozwoju w zakresie dobrego zarządzania. Projekt był różnorodny, złożony i dotyczył wielorakich przestrzeni życia. Przez przeszło dwa lata realizowano 10 działań, ponad 20 przedsięwzięć, w każdym mieściło się kilka zadań. Pozyskane środki zostały przeznaczone na inwestycje potrzebne mieszkańcom, tworząc przestrzeń miejską dostępną dla wszystkich. Pozytywny wizerunek miasta kreowano poprzez wsparcie lokalnej gospodarki i doskonalenie jakości usług publicznych. A liczne działania kulturalne i rozrywkowe sprzyjały współdziałaniu i budowaniu więzi społecznych.
W ramach projektu realizowano następujące działania:
Partner projektu, Chorągiew Kujawsko-Pomorska Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Włocławek, sukcesywnie organizował zajęcia stacjonarne i plenerowe, integrujące i aktywizujące lokalną społeczność. Włocławski Złaz Turystyczny, Kilkudniowy program edukacyjny, Gry miejsko-terenowe, Rozśpiewany amfiteatr oraz Organizacja działań społecznych zawsze licznie skupiały mieszkańców. Przeprowadzono ponad 300 wydarzeń, w których udział wzięło blisko 7 tys. osób.
Zakupiono także meble biurowe i łóżka piętrowe oraz sprzęt komputerowy, które służyły i posłużą realizacji wydarzeń prowadzonych przez ZHP.
Wykonano również dokumentację projektowo-kosztorysową dla utworzenia parku na terenie dawnego osiedla Grzywno, aby powiększyć przestrzeń do integracji i aktywizacji społeczeństwa.
Celem przedsięwzięć było podniesienie dostępności przestrzeni miejskiej dla osób o szczególnych potrzebach. Zaprojektowano i urządzono dwa ogólnodostępne, sensoryczne place zabaw dla dzieci z niepełnosprawnościami, przy Przedszkolach Publicznych nr 8 przy ul. Targowej oraz nr 22 przy ul. Toruńskiej. Są to place, które rozwijają zmysły i koordynację psychoruchową, wpływają na pobudzenie ciekawości poznawczej oraz wyobraźni, a wszystkie elementy są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zamontowano m.in. takie urządzenia zabawowe jak: ściana do malowania, tablica magnetyczna z kulodromem, panel muzyczny sensoryczny, eko memory, dzwony rurowe.
Działanie obejmowało organizację wydarzeń kulturalnych i imprez budujących markowe produkty miasta. Na włocławskich bulwarach zorganizowano dwie edycje „Festiwalu Wisły” obejmującego zlot tradycyjnych łodzi i statków, jarmark Nadwiślańskie Smaki, Targi Regionalnych Produktów Nadwiślańskich, rejsy statkiem dla publiczności oraz widowiskową wieczorną paradę łodzi i liczne koncerty. Weekend Młodych to coroczny cykl wydarzeń sportowych, tanecznych i muzycznych dla młodzieży. Wśród nich znalazł się United Session – święto muzyki i tańca, gdzie tancerze z całego świata rywalizowali w kategoriach: hip-hop, popping, all styles i breaking, a oceniało ich międzynarodowe jury. Poza widowiskowymi pojedynkami tanecznymi, uczestnicy mieli również okazję rozwijać swoje umiejętności podczas warsztatów prowadzonych przez doświadczonych instruktorów. Festiwal Nowej Muzyki to prezentacja młodych, ale już popularnych wykonawców muzyki R&B, hip-hop oraz pop. Zlot Youtuberów to spotkania z najpopularniejszymi artystami polskiej sceny YouTuba i TikToka. Mistrzostwa deskorolkowe Skate Championship to akrobatyczne pokazy umiejętności jazdy na deskorolce i rowerze. Mistrzostwa e-sportowe uczyniły z Włocławka centrum elektronicznej rozrywki i rywalizacji e-sportowej w rozgrywkach gier komputerowych w ramach profesjonalnego turnieju gamingowego. Każde wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi.
Działanie było związane z problemem zbyt niskiej aktywności zawodowej i gospodarczej młodych ludzi. W zakres weszły studia podyplomowe dla nauczycieli zakresu przedsiębiorczości, szkolenia dla uczniów oraz ich wizyty studyjne u lokalnych pracodawców. Wszystko po to, aby zachęcić młodzież do podejmowania inicjatyw gospodarczych.
Działanie odpowiada na problemy w zakresie jakości przestrzeni miejskiej, w tym małej ilości zieleni w centrum i na osiedlach. Utworzono dwa parki kieszonkowe: przy Zespole Szkół Chemicznych oraz przy ul. Zapiecek. Trwają jeszcze prace nad największą inwestycją projektu – połączeniem dwóch ciągów pieszo-rowerowych, tj. bulwarów nadwiślańskich z parkiem im. H. Sienkiewicza, a następnie z parkiem na Słodowie. Utworzony w ten sposób bezkolizyjny ciąg będzie miał długość ok. 3 km. Będzie to bezpieczne i dostępne, także dla osób ze szczególnymi potrzebami, połączenie dwóch chętnie użytkowanych przez włocławian szlaków spacerowych i komunikacyjnych oraz obszarów wypoczynku i rekreacji.
Działanie ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej społeczności miasta. Wykonano prace przy zazielenianiu Starego Rynku, aby stał się Zielonym Sercem Miasta. Usunięto część płyt granitowych, zwiększając powierzchnię biologicznie czynną, zamontowano instalację nawodnienia, wykonano nasadzenia drzew i krzewów oraz zamontowano elementy małej architektury. Prowadzono również zajęcia z zakresu edukacji ekologiczno-przyrodniczej dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz zainteresowanych mieszkańców. Efektem warsztatów są hotele dla owadów zamontowane na terenie miasta, własnoręcznie ozdobione torby na zakupy, obrazy wykonane z roślin, a także szkatułki drewniane na skarby bądź biżuterię.
Działanie odpowiada na problemy w zakresie rozwoju gospodarczego miasta, związane z niskim poziomem przedsiębiorczości. Organizacja „Zielonego Festiwalu” – święta lokalnego biznesu i rodzinnej zabawy wraz z zakupem wyposażenia do jego przeprowadzenia to praca na rzecz wsparcia lokalnych marek i wzrostu świadomości mieszkańców na temat lokalnych produktów.
Wypracowano i wdrożono „Włocławski standard usług społecznych”, co pozwoli na zharmonizowanie działań prowadzonych jednocześnie wobec osób objętych różnymi formami wsparcia oraz ułatwi sprawowanie nadzoru nad ich wykonywaniem i oceną jakości pracy realizatorów usług. Do realizacji usług społecznych zakupiono laptopy i oprogramowanie. W urzędzie utworzono i wyposażono (przenośny system wspomagania słuchu – pętla indukcyjna, lupa elektroniczna z funkcją OCR) trzy stanowiska do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami.
Działanie odnosi się do zmian w systemie zarządzania zasobami ludzkimi Urzędu Miasta oraz wzmocnienia (poprzez system szkoleń) kompetencji i zdolności utrzymania wysoko wykwalifikowanej kadry. Dla pracowników zorganizowano szkolenia podnoszące umiejętności interpersonalne, szkolenia z zakresu obsługi klientów ze szczególnymi potrzebami, szkolenie z zakresu zarządzania zespołem oraz kurs języka angielskiego. Przeprowadzono również badanie kultury organizacyjnej urzędu.
Działanie polega na opracowaniu i wdrożeniu strategii zarządzania długiem komunalnym, rozszerzeniu zasobu posiadanych narzędzi informatycznych do zarządzania finansowego o narzędzia przeznaczone do planowania budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej (WPF), szkolenia w zakresie zarządzania finansami oraz WPF, studia podyplomowe z finansów publicznych i rachunkowości budżetowej oraz stworzono możliwości korzystania ze wsparcia doradców finansowych i podatkowych.
W ramach wymiany doświadczeń z samorządami norweskimi przedstawiciele samorządu Włocławka odbyli cztery wizyty studyjne, uczestniczyli w międzynarodowej konferencji „Demokracja i prawa człowieka 2023”, a dwie osoby odbyły staże w norweskich gminach.
Mimo pełnego zaangażowania szeregu osób wdrażających projekt nie zawsze wszystko przebiegało zgodnie z planem. Po drodze napotykaliśmy różne przeszkody i zmuszeni byliśmy do szukania nowych dróg i rozwiązań. Wzrost cen, niepodpisywanie umów przez wykonawców, odwołania wykonawców do KIO, brak ofert spełniających wymogi proceduralne. Dwóch z wstępnie założonych przedsięwzięć nie udało się przeprowadzić. Zostały zmienione na inne o podobnym charakterze, jednak mamy nadzieję, że uda się je zrealizować przy innej okazji. Suma doświadczeń zdobytych podczas realizacji działań projektowych jest dla wszystkich ogromnym kapitałem. Dziękujemy wszystkim koordynatorom, realizatorom i osobom zaangażowanym we wdrażanie projektu, bo projekt to nie inwestycje, nie działania miękkie, projekt to ludzie, którym zależy, aby wszystko „grało”.
Work on the project began in 2019. Thanks to the involvement of the Wloclawek community - staff of the Wloclawek City Hall, representatives of many institutions and, of course, and what is very important, Wloclawek residents, with the support of experts from the Association of Polish Cities in work on the project, it was possible to obtain funding under Local Development Program from the European Economic Area Financial Mechanism 2014–2021, the Norwegian Financial Mechanism 2014–2021 and the state budget. In December 2021, the first tranche of over PLN 16 million in funding was received. And then the adventure with implementing such a multi-faceted and multi-threaded project began.
We wanted primarily to increase socio-economic activity, increase the sense of identity and bond with the city among the inhabitants of Wloclawek, especially young people, because their lack results in the loss of residents with creative potential. Increasing the attractiveness of the city's offer for young people, increasing the quality of life of residents and their involvement in the development of the city, and improving the quality of local government services are the main goals of the project based on the results of the diagnosis and social expectations. It consisted of two components: the Local Development Plan - identifying the goals and development needs of the city and the Institutional Development Plan - a document indicating development directions in the field of good management. The project was diverse, complex and concerned multiple living spaces. For over two years, 10 activities and over 20 projects were implemented, each with several tasks. The funds raised were used for investments needed by residents, creating urban space accessible to everyone. The positive image of the city was created by supporting the local economy and improving the quality of public services whereas numerous cultural and entertainment activities promoted cooperation and building social bonds.
The following activities were carried out as part of the project:
The project partner, the Kujawsko-Pomorska Headquarters of the Polish Scouting Association, Wloclawek Troop, successively organized stationary and outdoor classes integrating and activating the local community. The Wloclawek Tourist Rally, a multi-day educational program, urban and field games, a singing amphitheater and the organization of social activities have always attracted large numbers of residents. Over 300 events were held, attended by nearly 7,000 people. people.
Office furniture, bunk beds and computer equipment were also purchased and were used to organize events organized by the Polish Scouting Assosiation (ZHP).
Design and cost estimate documentation was also prepared for the creation of a park in the former Grzywno housing estate in order to enlarge the space for integration and activation of society.
The aim of the projects was to increase the accessibility of urban space for people with special needs. Two public, sensory playgrounds for children with disabilities were designed and arranged at Public Kindergartens No. 8 in Targowa street and no. 22 in Torunska street. These are playgrounds which develop senses and psychomotor coordination, stimulate cognitive curiosity and imagination, and all elements are adapted to the needs of people with disabilities. The equipment Installed includes: a painting wall, a magnetic board with a bullet track, a musical sensory panel, an eco memory, and tubular bells.
The activity included the organization of cultural events as well as events promoting the city's branded products. Two editions of the "Vistula Festival" were organized on the boulevards of Wloclawek, including a rally of traditional boats and ships, the Vistula Flavours Fair, the Fair of Regional Vistula Products, boat cruises for the public and a spectacular evening boat parade as well as numerous concerts. The Youth Weekend is an annual series of sports, dance and music events for young people. Those included United Session - a celebration of music and dance, where dancers from all over the world competed in the following categories: hip-hop, popping, all styles and breaking, and were judged by an international jury. In addition to spectacular dance duels, participants also had the opportunity to develop their skills during workshops conducted by experienced instructors. The New Music Festival is a presentation of young, but already popular R&B, hip-hop and pop music performers. The YouTubers' Rally is a meeting with the most popular artists of the Polish YouTube and TikTok scene. Skate Championships are acrobatic demonstrations of skateboarding and bicycle riding skills. The e-sports championship has made Wloclawek a center of electronic entertainment and e-sports competition in computer game competitions as part of a professional gaming tournament. Each event enjoyed great interest among young people.
The activity was related to the problem of too low professional and economic activity of young people. The scope included postgraduate studies for teachers of entrepreneurship, training for students and their study visits to local employers. All this to encourage young people to take up economic initiatives.
The action responds to problems with the quality of urban space, including the small amount of greenery in the center and housing estates. Two pocket parks were created: at the Chemical School Complex and in Zapiecek street. Work is still underway on the largest investment of the project - connecting two pedestrian and bicycle routes, i.e. the Vistula boulevards with the H. Sienkiewicz park, and then with the park at Slodowo. The collision-free route created in this way will be approximately 3 km long. It will be a safe and accessible connection, also for people with special needs, of two walking and communication trails, as well as relaxation and recreation areas, eagerly used by the inhabitants of Wloclawek.
The action aims to raise the ecological awareness of the city's community. Work was carried out to make the Old Market Square green so that it would be the Green Heart of the City. Some of the granite slabs were removed, increasing the biologically active surface, an irrigation system was installed, trees and shrubs were planted, and small architecture elements were installed. Ecological and nature education classes were also conducted for children and students as well as for the residents interested in them. The results of the workshops include insect hotels installed throughout the city, hand-decorated shopping bags, pictures made of plants, as well as wooden boxes for treasures or jewelry.
The action responds to problems in the city's economic development related to the low level of entrepreneurship. The organization of the "Green Festival" - a celebration of local business and family fun, along with the purchase of equipment for its implementation, is meant to support local brands and increase residents' awareness of local products.
The "Wloclawek standard of social services" was developed and implemented, which will allow for the harmonization of activities carried out simultaneously towards people covered by various forms of support and will facilitate supervision over their implementation and assessment of the quality of work of service providers. Laptops and software were purchased to provide social services. The office has created and equipped (portable hearing aid system - induction loop, electronic magnifying glass with OCR function) three stations to serve people with special needs.
The action refers to changes in the human resources management system of the City Hall and strengthening (through a training system) the competence and ability to maintain highly qualified staff. Employees were provided with training to improve interpersonal skills, training in customer service with special needs, team management training and an English language course. A study of the office's organizational culture was also carried out.
The activity involves the development and implementation of a municipal debt management strategy, expanding the range of IT tools for financial management with tools for budget planning and the Multiannual Financial Forecast (MFF), training in financial and MFF management, postgraduate studies in public finance and budget accounting. Also opportunities to use the support of financial and tax advisors were created.
As part of the exchange of experience with Norwegian local governments, representatives of the Wloclawek local government completed four study visits, participated in the international conference "Democracy and Human Rights 2023", and two persons completed internships in Norwegian municipalities.
Despite the full commitment of a number of people implementing the project, everything did not always go according to the plan. We encountered various obstacles along the way and were forced to look for new paths and solutions. Price increases, contractors not signing contracts, contractors' appeals to the National Chamber of Appeal, lack of offers that meet the procedural requirements. Two of the initially planned projects failed to be implemented. They have been replaced by others of a similar nature, but we hope that they will be implemented on another occasion. The sum of experience gained during the implementation of the project activities is a huge capital for everyone. We would like to thank all coordinators, implementers and those involved in the implementation of the project, because the project is not investments, not soft activities, but the people who do care that everything works.